Elite Katveri

Elitku

(otec: ARAM z Kraje pestrého kamení; matka: VENDY z Hovgartu)

jsme si v roce 2011 přivezli jako odřeknutou 3 měsíční fenečku ze středočeské chovatelské stanice Katveri ing.Štěpánové-Suchomelové.

Byla z prvního vrhu 5 štěňátek z Polska importované plavé feny VENDY z Hovgartu www.hovawart.cz/databaze/psi/info.php?id=6320

a pracovně vedeného černoznakatého psa ARAMA z Kraje pestrého kamení www.hovawart.cz/databaze/psi/info.php?id=4105 , který měl složené i zkoušky z výkonu a účastnil se několika sportovních závodů.

Ve stanici zůstala jako poslední štěně a byla velmi dobře socializována. Fenečka byla kontaktní, byla zvyklá na cizí lidi a má ráda děti. Čistotná, zvyklá na pobyt mimo dům. Snášela bez problémů obojek i vodítko.

Už jako 3 měsíční štěňátko měla u chovatelky zkušenost s veterinárními zákroky, protože měla pupeční kýlu. Také měla úrazy - tržnou ránu na uchu (patrně od některého psího sourozence) a na pleci (od matky, které vlezla k misce skrmením) bylo nutno sešít. Při každé návštěvě veterináře s ní svádíme boj i u banálního očkování, v tom prostředí se moc bojí.

Elitka byla jako štěňátko statečná, i přes tyto negativní zkušenosti neprchala před psy, spíše štěkala a vrčela, a v dospělosti pejsky spíše ráda vyhledává.

Jako štěně milovala sestřinu bíloplavou havaňačku, která po hrátkách s Elitkou vypadá jak hadřík použitý na vysmejčení sklepních prostor. Ale ani havaňačka jí nic neodpustila - když to Elitka při hrátkách přehnala, havanská 7 měsíční bišonka Ťapinka ji rázně usměrnila.

S našimi čivavkami by si ráda hrála, ale ony s ní ne, je na ně příliš velká a moc splašená. Usměrnit a citelně kousnout ji umí náš boss Oskárek a ona ho respektuje. Ostatní ji snesou, ale nevyhledávají.

U Elitky byla po roce zjištěna vada kyčle při rentgenu - dysplazie - 2/2. Tudíž nebude využita k chovu, jak jsem plánovala a mnoho let toužila a ani se nemůžeme intenzívně věnovat výcviku. Je to náš nejdražší (i finančně) zahradní hlídač, co jsme si kdy pořídili. :(