Jak a kde si vybrat štěně hovawarta

Jelikož jsem byla postavena před otázku, jak si vybrat štěně podle svých představ a získala i negativní zkušenost, rozhodla jsem se podělit se se zájemci o štěňátko se svými názory, tipy a zkušenostmi, v neposlední řadě i zkušenostmi dlouholetého chovatele malého psího plemene, které chovám již od roku 1989.

JAK, KDE A  PODLE ČEHO SI VYBRAT ŠTĚNĚ HOVAWARTA ?

1) Platí heslo: ptát se , ptát se, ptát se!

2) Podrobně si nastudujte Standard plemene FCI.

3) Pozorně si přečtěte dostupnou literaturu o hovawartech (v našich končinách vyšly tři monografie - bližší info v oddíle Studijní a doporučená literatura).

4) Pokud je to možné, navštivte vybranou nebo z okolí chovatelskou stanici hovawartů a poptejte se na věci, co vás kolem hovawartů zajímají. Přátelská chov. stanice se ráda pochlubí svými hovawarty a podělí o své zkušenosti s nimi.

5) Pečlivě prostudujte bonitační kódy a výsledky chovatelské práce vybraných stanic hovawartů včetně RTG DKK v databázi na serveru Hovawart klubu ČR (HWK ČR), prostudujte si i sourozence rodičů. V databázi také najdete přehled vrhů v chovatelských stanicích včetně uvedení barvy a pohlaví štěňátek.

6) Prostudujte si web chovatelské stanice, z něj a z databáze HWK ČR si uděláte obrázek, kolik a jaké měl chovatel vrhy a kolik štěňat a s jakými výsledky bylo předvedeno na svodech a uchovněno.

7) Oslovte chovatele, kterých nabídka štěňátek Vás zaujala. Sdělte jim své záměry se štěňátkem, zda chcete mazlíka či hlídače k domu nebo se chcete věnovat výcviku či máte ambice  vystavovatelské a chovatelské. Od Vašeho záměru se bude odvíjet nabídka konkrétního štěněte a měl by být zohledněn i ve finanční náročnosti.

8) Zodpovědný chovatel má zájem poznat zájemce o své odchovy ještě před odběrem štěňátka. Některé chovatelské stanice vyžadují po zájemci 1 nebo 2 předběžné návštěvy. Je to možná nutné pro zájemce, kteří nikdy psa neměli a vůbec neznají toto plemeno. Chovatel by měl být schopen zájemci popsat exteriér, povahu i předpoklady ve vývinu štěněte. V případě, že je chovatel hovawartů začátečník, pak má k ruce pomoc kontrolorů vrhu, případně zkušeného chovatele či zkušeného majitele hovawarta z blízkosti. Návštěvu u štěňátka však příliš neuspěchejte. Před kontrolou vrhu se Vám jistě bude líbit kažštěňátko, a pokud nejste znalcem plemene, resp. znalcem štěňat plemene, asi na něm v tomto věku mnoho nepoznáte, co se předpokladů k výstavám, výcviku a chovu týká. Po kontrole vrhu máte možnost si přečíst oficiální Zprávu o kontrole vrhu - o základních znacích štěněte. Pom tomto datu by už i začínající chovatel měl být schopen sdělit reálné předpoklady ve vývinu konkrétního štěněte, protože měl možnost to zkonzultovat s poradcem.

9) Ještě před návštěvou a odběrem štěňátka se ptejte na cenu štěněte. Rozhodně nemá místo zdrženlivost, protože i to ke koupi přece patří. Také se zeptejte, jaké je chovatel ke štěněti ochoten dát záruky, vzhledem k Vašim záměrům, a zda je garanci také ochoten stvrdit jako součást kupní smlouvy. Podle ochoty chovatele k takovému závazku zjistíte, jestli mu na srdci leží zodpovědnost za zdraví svých odchovů či plnost jeho peněženky. Kažštěně se vyvíjí a to, jaký je jeho zdravotní stav ve dvou či čtyřech měsících, nemusí být platné v roce.

Chovateli, který se ohání klauzulí, že "chovatel neodpovídá za vady skryté, jako je např. chybějící trvalý zub, výskyt DKK..." a právem odpovědnosti za vady psa podle Občanského zákoníku- ve lhůtě do  6-ti týdnů od koupi psa- se obloukem vyhněte. Mnoho genetických vad se objevuje právě v pozdějším věku.

Beru to podle sebe: Za zdraví každého, v mé chovatelské stanici odchovaného, štěněte mám a beru zodpovědnost já. Já jsem vybrala chovný pár, já jsem dopustila krytí, já jsem dopřála tomu, že štěně přišlo na svět. I když je k tomu, samozřejmě, nezbytná chovná fenka a chovný pes a po genetické stránce nutná kombinace alel, o jejichž, třeba částečně negativním, výsledku nemohu mít ani tušení - "člověk míní, příroda mění". Je, samozřejmě, velmi pravděpodobné, že se v každém chovu a chovatelské stanici objeví  shodou náhod štěně, které v dospělosti bude mít nějakou vadu (kosmetickou, vylučující z chovu, ...)- ale pořád je to, i v případě genetické vady, na moje triko chovatele, i když bych si takovou vadu sebeméně přála či by mi jí bylo sebenesmírněji líto a partnery ke krytí vybírala sebezodpovědněji.
Pokud za mnou p
říjde zájemce o štěňátko s tím, že chce s pejskem na výstavy a chce ho na chov, dávám mu do kupní smlouvy svůj závazek, že pokud štěně nesplní v budoucnu předpoklady k chovu, tak majiteli pejska vrátím dohodnutou částku. (Výsledná částka poté za štěně, se většinou rovná ceně pejska podobného určitému plemeni, tzv. bez průkazu původu.) A je to právě proto, že štěně není bezporuchová lednička, je to dílo přírody a chovatele a právě proto pořád za jeho vznik nutně cítím zodpovědnost. Nechat si "nadstandardní peníze" za vadné štěně, mně osobně, nepříjde v pořádku. (Nadstandardními penězi míním částku vysoko nad strop ceny psa podobného plemeni, tzv. bez průkazu původu.) Hození celého pardonu jen na bedra majitele štěněte považuji, přinejmenším, za neetický.

Podle údajů v inzerci a mailů z několika chovatelských stanic, se v roce 2012 ceny štěňátek hovawartů pohybovaly v rozmezí od 10000 do 16000 Kč, u mladých a velmi nadějných fenek i 19000 Kč. Nižší relace jsou běžnější v případě štěňátka na mazlení a k hlídání domku, vyšší v případě opakovaných výstavně úspěšných a zdravých spojení. Ale nemusí to být pravidlem. Ptejte se a vybírejte podle Vašich záměrů a možností!

Pozor na množírny!!!! O nich napíšu více níže.

10) Při návštěvě v chovatelské stanici si nechejte ukázat nejen matku a všechna štěňátka, ale i další pejsky, které chovatel má. Vhodné je i prohlídnout si chovatelské zázemí chovatelské stanice.

Pokud je v chovatelské stanici všechno v pořádku, nemá chovatel důvod cokoli tajit a jistě se rád pochlubí. V opačném případě doporučuji záměr - pořídit si štěňátko z takové chovatelské stanice - zrušit. Zajímejte se a nechejte si ukázat umístění pejsků v domě i na zahradě, pozorujte prostředí, ve kterém jsou štěňátka odchovávána a jak jsou socializována, jak reagují na návštěvy, na děti, další psy apod., jestli jsou zvyklá na běžný ruch.

11) Pamatujte, že odběr štěňátek je možný nejdříve ve věku 50 dnů a při dosažené váze minimálně 5kg. Štěňátka by v tomto věku měla být aspoň 3x paušálně odčervena a aspoň 1x očkována. Měla by být označena podle regulí chovu Českomoravské kynologické Unie - tetována (do vnitřku levého ušního boltce) nebo čipována. Měla by být už odstavena a naučena přijímat tuhou stravu. Ptejte se, čím jsou krmena, u granulí jakou konkrétní značkou.

12) Zajímejte se také o následný chovatelský servis. Zodpovědné chovatelské stanice mají zájem o trvalý kontakt s majiteli svých štěňátek a některé dokonce nabízejí, kromě svých vědomostí a zkušeností v oblasti výcviku, výstav a chovu, také pomoc při přípravě na svod a bonitaci.

13) Zodpovědný chovatel Vám písemně do smlouvy popíše stávající exteriér a zdravotní stav štěňátka a upozorní na jeho vady a nedostatky a dopíše chovatelská doporučení. S sebou Vám nabalí vzorek granulí (pokud jste si krmení pro štěně nezajistili už předem), na které je štěňátko zvyklé a aby se mu z počátku nestýskalo, také nějakou malou dečku nebo podložku, která je načichlá pachem prvního domova, případně i hračku.

Zodpovědná chovatelská stanice si do smlouvy často zakomponuje předkupní a předdarovací právo na pejska ze svého odchovu a často i vymezí podmínky držení a chovu. Jsou to důležitá opatření, aby se štěňátko z jejího odchovu nedostalo do rukou překupníkům nebo množitelům. Proto počítejte i s tím, že si je bude ve smlouvě zaštiťovat odpovídajícími sankcemi v případě nedodržení.

...............................................................................................................................

Při přebírání si štěňátko zkontrolujte:

Čistota: I když jsou štěňátka jako děti a často se v zápalu hry či zvídavosti vyválí v lecčems, určitě by nemělo mít hlínu a bahno mohutně zalepené v srsti. Správně socializované štěňátko by mělo být zvyklé i na kartáčování, takže by mělo mít nečistoty ze srsti odstraněné.

Pohyb: Pozorujte, zda při pohybu nekulhá nebo neodlehčuje nožičku, zda se  nehrbí.

Povaha: Správně socializované štěně nemá být bojácné a ustrašené, mělo by být zvídavé a veselé a kontaktní.

Kondice: Štěňátko by mělo být dobře živené, ne vyhublé.

Odčervení, ošetření proti vnějším parazitům: Štěně by nemělo mít nafouklé bříško, to by svědčilo o začervení a špatném postupu odčervení; nechejte si v očkovacím průkaze ukázat záznamy o odčervení štěněte. Štěně by se také nemělo škrábat, prohlídněte si kůži pod srstí hlavně za ušima a za hlavou a na hřbetě. Zeptejte se, zda, kdy a jaké bylo aplikováno antiparazitkum proti blechám a klíšťatům (nejčastěji se používá spot-on nebo postřik na srst).

Očkování: Štěňátko by v době odběru mělo být aspoň jednou očkované. Nejčastěji se začíná vakcínou pro štěňata proti psince a parvoviróze (typu Puppy DP).

Oči: Mají být jasné, nezakalené, bez výtoku.

Uši: Měly by být čisté, bez zápachu a výtoku.

Skus: Standardně má být korektní - nůžkový nebo klešťový.

Zuby, tlama: U štěněte jsou mléčné zoubky drobné, v době výměny chrupu mohou být vypadané nebo se mohou viklat. Z tlamky by neměl být cítit zápach (vyjma období dentice).

Konečník: Nemá být zašpiněný od výkalů.

Varlata: U pejsků při odběru by měla být varlata již dobře hmatatelná. Někdy mohou sestoupit do šourku později.

Ocas: Zkontrolujte si, zda nejsou na ocásku zálomky ( jde o srostlé nebo jinak poškozené obratle). Prohmatejte ocásek od kořene až po špičku.

------------------------------------------------------------------------------------------

POZOR NA MNOŽÍRNY!!!!!

Co je to množení, množitel a množírna?

Množitel je ten, kdo produkuje štěňata bez jakéhokoliv pozitivního záměru pro plemeno, bez zodpovědnosti. Často užívá pro produkty svého množení název - čistokrevná štěňata, i když nemůže doložit původ namnožených štěňat a dokázat jejich čistokrevnost. Množení zakládá na psech, kteří buď nebyli předvedeni na výstavách, svodech mladých, bonitacích či chovných svodech, kde by byl odborně posouzen jejich exteriér a povahové vlastnosti nebo se těchto chovatelských akcí zúčastnili, ale pes vykazoval takové vady exteriéru a povahy, že byl vyloučen z chovu.

Množitel nedává veterinárně atestovat chovné páry na genetické vady. U hovawartů se pečlivě sleduje dysplazie kyčelních kloubů (DKK) a psi, kteří DKK mají, se nemohou stát plemeníky. Feny mohou mít maximálně stupeň 1 a v tomto případě je jejich chovnost omezena počtem vrhů.

Množitel nevybírá pečlivě a zodpovědně chovný pár, stačí mu, že fenka má dělohu a  je plodná a pes má spermie. Často ani neřeší exteriérový defekt rodičovského páru (rozštěpy, chybějící zuby, špatný skus, zálomek na ocase, kryptorchismus psa ...) , o povahovém ani nehovořím.

Množitel také často kryje fenu "na slepo" psem, o kterém nelze zjistit původ a může tak docházet k incestům, které mají za následek větší či menší zdravotní postižení štěňat, pokud dojde ke spojení jedinců se stejnými predispozicemi.

Množírnami jsou tak nazývány prostory, kde množitel štěňata produkuje za účelem zisku, a kde není prováděn chov podle přesných pravidel chovatelských organizací (u nás je to podle řádů a normativů ČMKU - FCI). Množení štěňat  je činnost bez pravidel a řádu, často prováděná v tristních podmínkách hraničících s týráním. V množírnách nikdo nesleduje kdy a jak často je fena kryta, může docházet k jejímu drancování, tzv. co to dá :( .

Motivací množitele je finanční zisk nebo tzv. množení z hlouposti  typu "... když ta naše Amina je tak pěknááá...". Díky množitelům jsou plné útulky opuštěných pejsků. A protože množitelé nejsou nikde registrovaní, jsou anonymní, nedají se dohledat majitelé ani producenti těchto nešťastných a často týraných pejsků.

V poslední době se množí v inzerci inzeráty  typu - Prodám štěňata bez PP po rodičích s PP. Je to trik množitelů, jak zvýšit úspěšnost odbytu jejich štěňat. Ani u množení na psech s PP není zaručena čistokrevnost štěňat, nelze doložit spojení skutečně proklamovaných rodičů. (Na rozdíl od štěňátek hovawartů s PP FCI, jejichž rodiče, po úspěšném zařazení do chovu, mají vyšetřený genetický profil.) A platí to, co je uvedeno výše - to, že má pes PP ještě neznamená, že byl úspěšně předveden na bonitaci a jiných chovatelských akcích, že byl vyšetřen u veterináře na DKK a že splnil všechny podmínky pro zařazení do chovu jako zdravý, typový a povahově vyrovnaný pes.

Koupí štěněte bez průkazu původu je podporována činnost množitelů se vším co tento fenomén přináší: drancování fen, týrání chovem, týrání štěňat předčasným odstavem od matky, držení pejsků v otřesných podmínkách, produkce dědičnými chorobami zatížených pejsků, produkce pejsků s nevyzpytatelnou a často agresívní povahou, atd.