Pro koho je hovawart?

Hovawart je pes, který byl ve své domovině, Německu, vyšlechtěn jako hlídací plemeno.

Název plemene - HOVAWART- nebo také hovewart, hofwart, je zkomolenina německých slov „Hof“ a „warten“. „Hof“ znamená dvůr a „warten“ hlídat nebo čekat.

Hovawart je pes odvážný, odolný a schopný i bez jakéhokoliv výcviku zcela přirozeně ochránit, v případě potřeby, svého majitele i jeho majetek.

Povahově je velmi vyrovnaný, snadno cvičitelný, má vynikající paměť, je dobře pohyblivý a vytrvalý.

Na zacházení je hovawart citlivý, svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti. Hrubost a přílišná tvrdost nemá ve výcviku hovawarta místo!

Proto se hodí jen pro člověka laskavého, vyrovnaného a důsledného a schopného sebeovládání.

Velmi důležité (více jak u jiných plemen) je navázání co nejužšího, přátelského kontaktu s hovawartem a to již od útlého štěněcího věku.

Výcvik musí být sestaven a prováděn tak, aby hovawarta bavil.

................................................................................................................

Z diskuze k pořizování si hovawarta ve skupině Hovawart klub ČR na Facebooku:

"Občas si někdo pořídí hovawarta jako okrasu svojí zahrady- zlatý retriver co hlídá- ale v době dospívání se něco zanedbá- socializace nebo výchova."

 "Hovawart nebyl šlechtěnej na přímou spolupráci s člověkem ale na to aby uměl i samostatně přemejšlet a jednat."

 "Nemyslím si, že by to byl pes, co by se nad Vámi snažil převzít velení, ale je potřeba usměrnit jeho ochranitelskou touhu, aby Vám nebyla k neprospěchu."

"JOSEF FABIÁN - HOVAWART! Rozhodujete se žít s Hovawartem? Vybíráte si psa velkého plemene, sportovně, pracovně a společensky založeného, s širokou duší, který nemá rád lenost, lhostejnost, separaci a násilí. Jako smečkové zvíře, nemá-li být konfliktní, se chce (a přímo existenčně musí) zapojit do skupiny lidí. Osamocen pudově žít neumí! Je-li separován, je povahově deformován. Učením, se společně ...s vámi realizuje, nebere cvičení jako povinnost, ale jako životní potřebu a zábavu, zvláště když se přitom bavíte i vy. Tomu se rád podřizuje. Pokud chcete hovawarta "JEN" vlastnit, protože je krásný, svoje rozhodnutí ještě jednou zvažte. On je ve svých požadavcích a vlastnostech neúplatný a svoji sportovní přirozenost a životní aktivitu nikdy nepopře. .... Toto je krásná citace z výše jmenované knihy...kniha má 70 stran čtení a každé slovo, má váhu PRAVDY...náš hovi je s námi v rodině 10 let. A přesně vím, co jsme mu kdy zakázali a co jsme mu povolili :)) a on to ví taky...štěňátko je super, ale rychle roste a málo kdy, se vám podaří, že ty chybičky, které jste povolili, mu v dospělém věku vezmete Smutné, kolik diskuzí k tomuto plemeni sleduji a lidi se tam stěžují, že je pes takový nebo makový, a bohužel pravě majitelé, jsou TI, kdo chybují!!!"