Výcvik a zkoušky

4.7.2015 - zkouška BH  podle Mezinárodního zkušebního řádu IPO - Dejzi

Dejzinka, stejně jako den předtím Elitka, mne velmi potěšila. Za tropiko veder na LVT v Zahradišti složila úspěšně první zkoušku podle IPO řádu - Zkoušku doprovodného psa BH - s celkovým hodnocením - obstála. Posuzoval p. rozhodčí Jan Boleslav.

 

3.4. 2015 - zkouška ZOP podle Zkušebního řádu KJ Brno - Eli

Elitka dnes složila svoji první ze dvou naplánovaných zkoušek. Na LVT v Zahradišti  splnila podmínky Zkoušky ovladatelnosti psa na celkovou známku - velmi dobře. Posuzoval pan ing. Luděk Novák, zakladatel chovu hovawartů u nás.

 

23.11. 2014 - zkouška ZZO podle Národního zkušebního řádu ČR - Dejzi

Dejzinka mne dnes velmi potěšila. Na cvičišti KK Dol. Benešov splnila první zkoušku podle Národního řádu na celkovou známku - výborně, 57 bodů (z 60). 2 body ztratila na aportu, když ho položila půl kroku přede mně a 1 bod ztratila za pomalost při chůzi u nohy. Posuzoval pan rozhodčí MUDr. Jiří Tichý.

Touto zkouškou ukončila letošní výcvikovou kariéru a příští rok máme zálusk na BH a ZPU1 nebo FPr 1. Zajímáme se také o záchranařinu, Dejzinka "má na to geny" po tátovi Fantastikovi. :)

 

2.11.2014 - Nedělní výcvik na cvičáku v D.Benešově

Dnes si jely zacvičit obě hovawartky - Eli byla na cvičišti mezi psy po prvé a byla nadšená :) , v podstatě z celého výletu. Na po prvé jí poslušnost i speciální cvik (nereakce na cizího kolemjdoucího psa a cizí lidi) šly velmi dobře. Dejzi, jako ostřílená bardka, zvládala s nadšením poslušnost i spec. cvik a udělaly jsme si na závěr krátkou rovnou stopu na hlíně a předmět jsme našly :) . Na cvičišti se setkalo ten den 6! ,slovy šest! hovawartů! Tři černí a tři černoznakatí. Byl tu už z minula náš známý Edudant, pak další černý pes a černoznakatí, fenka Brita Stín lesa a pes Big Ben Villa Rivvis.


 

18.10.2014 - Dejzi - zkouška ZOP                      Původně jsme  měly jít na zkoušku až za měsíc v listopadu, ale před 3 dny nám hlavní výcvikářka z kynologického klubu Dolní Benešov nabídla, že je volné místo na sobotní zkoušku, tak jsem na to kývla  . Nastoupilo nás 9 zkouškařů, 8 na ZOP a 1 na ZPU1. Posuzoval pan K.Štibora. Zkoušku složili všichni psovodi, pan rozhodčí byl spokojený, už dlouho prý nezažil, aby byli úspěšní všichni nastoupení zkouškaři. Naše Dejzi si vedla výborně a ve zkoušce dosáhla 93 bodů. 7 ztratila v poslušnosti (povel volno, vstaň a loudání u ovladatelnosti bez vodítka), ve speciálních cvicích dosáhla plného počtu - 50 bodů. Je to šikulkáááá  . Velké díky patří velmi vstřícné a obětavé hlavní výcvikářce Táni Štefkové, která nás vzala pod svá křídla a umožnila nám na zkoušku na cvičišti klubu v Dol.Benešově nastoupit. Také moc děkuji ostatním kynologům, kteří přispěli při nácviku, zvláště speciálních cviků, které nemám možnost jinde nacvičovat, k našemu úspěšnému složení zkoušky. Moc si toho vážím!


 

12.10.2014 - zintenzívňujeme přípravu na zkoušky - výcvik na cvičišti KK Dolní Benešov                  Dnes jsme si jely s Dejzinkou pocvičit do Dolního Benešova přípravu na ZOP a dokonce i na ZZO. Dejzi cvičila poslušnost velmi pěkně a radostně. I speciální cviky zvládla, ještě musíme doladit nesení cizí osobou (lépe zvládá předání z mé náruče do cizí) a aport (aby ho nepouštěla předčasně).Ještě dopilujem na ZZO odložení za pochodu vleže. Je to šikulka. Pravda se ukáže za pár týdnů :D A potkaly jsme se tam s dalším černým hovawartem Edmontem z Katčiny smečky, který bude dělat ZOPku s námi.


 

Od 12.9. - Dejzi - probíhá nový nácvik štěkání na povel (za pamlsek - to může být i rohlík). Využila jsem jejího štěkotu na hračku (před hozením na přetahování s Eli) - za odměnu. Uměla to do týdne (výcvik ob den), štěkáme už po celé zahradě. Chodíme cvičit do prostoru ke cvičáku a do blízkého města k supermarketům a hale - prostředí neřeší, cvičí pěkně a lépe soustředěně- cvičit budeme ob den, svědčí jí to. Cca 2-3x /týden trénujeme rámus s práskáním balonku (zakoupila jsem celý pytlík) - Dejzince střelba nikdy nevadila a nevadí, je vytrénovaná díky ohňostrojům, které u nás místní spoluobčané pořádají co měsíc - důvod vždycky najdou, od oslavy narozenin až po to, že je víkend :D .

Eli -  beru ji k supermarketům, kde  čeká uvázaná u nákupních vozíků u vchodu; výcvik v cizím prostředí - prostor u haly, prostředí řeší, je nepozorná, nesoustředěná - dokonce i na svůj milovaný aport.


 

7.9.2014 - jeli jsme na Krajskou výstavu do Dolního Benešova s Orinkou a vzali i Dejzi na socializaci. Dejzi v klidu odpočívala. Po výstavě jsme se setkaly s výcvikářkou tamního kynol. klubu, paní Štefkovou, aby se podívala, jak Dejzince jde cvičení - poslušnost. Chtěli bychom tam skládat na podzim zkoušku podle ZŘ KJ Brno. Dejzi byla unavená a povely plnila neochotně, výcvikářka doporučila dát Dejzi 4 dny klid. Tak měla prázdniny, cvičila jsem jen s Elitkou - poslušnost a stopy.


 

6.9.2014 - dnes měl přijít Árny a s páníčkem a ovčačka Šanynka s paničkou, Árny, bohužel, nepřišel, tak jsme cvičily jen ve dvojici. Trénovaly jsme chůzi u nohy, odložení, přivolání, aport. Vše šlo bez problémů. V době odložení jsme to měly i se střelbou (na blízkém hřišti něco zase zkoušeli) :) .


 

30.8.2014 - po obědě jsme si domluvili společné cvičení s jedním známým a jeho 3 letých chodským psem Árnym na hřišti. Árnyho Elitka znala  už jako štěně, ale cca 2 roky se pořádně neviděli. Dejzi ho neznala. Dnes už dospělý Árny se přivalil s povrčáváním jak velká voda, Elitku to z míry nevyvedlo, ta by ho usměrnila velmi rychle, Dejzince se hrr chování nelíbilo a taky to dala agresívním štěkotem najevo. Pocvičili jsme si poslušnost a nechali je ze zadu očuchat navzájem a naše holky posléze nic neřešily. Po krátké společné procházce už neřešil nic ani Árny. Příští sobotu se setkáme znova.

Odpoledne jsme Dejzi vzali na socializaci na velkou soutěž v rýžování zlata do areálu Zlatohorských rudných mlýnů. Předpoklad houfu lidí, dětí, psů, zvuků z tlampačů apod. Zároveň se na vedlejší louce odehrávala historická bitva čtyř vojsk v dobových kostýmech za hlučné střelby z pušek i děl (a že to teda byly rány! ) a dusotu koňských kopyt. V tzv. bramborové válce, naštěstí, nikdo doopravdy nepadl, ale  vojska se těsně vedle nás vesele promenádovala za zvučného bubnování. Podívaná krásná, hluk a dusot úžasný. Dejzinka nic rušivého neřešila, po bitvě si i na hodinku schrupla pod lavičkou, když jsme sledovali klání zlatokopů. Nemám sebemenší obavu, že by nesplnila cvik - klid při střelbě - na povahovém testu na bonitaci.


 

25.8.2014 - dnes k nám přijel švagr, kterého Dejzi viděla asi jen 3x v životě. Eli by ho poskákala ze samé lásky, Dejzi ho chtěla nejdříve sežrat, řvala na něj, po kávičce jsme nacvičili speciální cvik ZOPky - přenášení psa cizí osobou. Dejzinku jsem předala švagrovi, snesla to bez sebemenšího protestu, v pohodě. Žádné žraní se nekonalo :) a to neměla ani náhubek.


 

Druhá polovina srpna 2014 - intenzívní, téměř každodenní, trénink Dejzinky přináší své ovoce. Stopu, cca 80 metrovou, mírně zahnutou, zvládá bravurně. Jakby ne, když na konci je schovaná miska s večeří! Poslušnost je čím dál lepší, dokonce jí jde lépe poslušnost na volno. Otočky dělá Dejzinka téměř s výskokem. Přivolání je okamžité a ukázkové a radostné!  Dlouhodobé odložení je také bez chyb. Dobu pořád prodlužujeme a vzdálenost je už na 30 krocích. Trénujeme na zahradě, na hřišti, na louce u příjezdové cesty, ovládání trénujeme i na cestě u sousedových psů. Chůze i zastavení na nepříjemném materiálu - hrubém štěrku - nedělá žádný problém - není divu, jediná cesta vedoucí k našemu domu je vyštěrkovaná   . Také aportek dummy se lepší, upevňujeme nepouštění po přinesení.

Elitka drží s Dejzi krok, její přivolání je velmi dobré, při poslušnosti je temperamentnější a v aportu nemá  konkurenci - slušně aportuje velkou dřevěnou činku, zvládá z 80% i velmi slušné předsednutí! Stačily ji na to 2 týdny! Stopování je ale úprk - kašle na granulky na nášlapu a stopě, jede jak mašina stále vpřed ...


 

17.8.2014 - výcviková hodina - Trénink poslušnosti pozitivní metodou s výcvikářkou Jitkou Janáskovou (z Velkých Opatovic)- na cvičišti KK Babice. Na nabídku tréninku jsem přišla náhodou na internetu a ačkoli již byl tréninkový den zcela zaplněn, napsala jsem vedoucí KK do Babic, jestli někdo z přihlášených účast neodřekl. A měla jsem štěstí - odřekl ! A na druhý den jsme vyrazili na cestu do Babic u Šternberka (50 km). Potřebovala jsem zkonzultovat přiblížení psa k noze při chůzi a obratech, opravu vyvalení se na bok při odložení vleže, kontrolu aportování a nácvik štěkání na povel. Dostalo se nám i dalších rad k výcviku očního kontaktu.


 

 Místem konání byl výcvikový prostor KK Babice (u rybníka). Max. počet cvičících byl 10.

Trénink byl určen pro mírně pokročilé a pokročilé cvičící se psem. Výcvik probíhal individuální metodou, tzn. že každý cvičící se psem cvičil pod dohledem a pod instrukcemi trenéra ve vymezeném (rezervovaném) čase v areálu cvičiště. Treninková hodina obsahovala i část teoretického výkladu.

vybavení: nestahovací obojek, vodítko (ne flexi), hodně pamlsků, hračky, deku a vše co jste zvyklí používat při výcviku (aport, bedničku…), očkovací průkaz psa.

 

Srpen 2014 - proškolila jsem zbytek rodiny o vzácnosti hraní a hraček pro cvičené hovawartky a zavedla pravidlo - 3x a dost - čili přetahovadlo na hraní je povoleno hodit velkým psím holkám jen 3x a po hře se hračky uklízejí z jejich dosahu. Hry i pešky, balonky a přetahovadla musí být vzácná. Zavedli jsme také pouze jedno krmení v podvečer. Chlupistnice zhýčkané se tak budou více snažit  plnit dobře povely poslušnosti a půjde jim líp stopování. I když Elitka je při stopování stále trysková, náš nácvik spíše připomíná přetahovanou s vysokým čenichem a přehlížením pamlsků, a to má stopovačku vedenou nejen pod přední, ale i zadní packou. A můj strach o spálení dlaní je fakt oprávněný. Musím popřemýšlet, co s tím...

- probíhá výcvik poslušnosti na parkovišti u Kauflandu, Lidlu i Penny. Dejzi vůbec neřeší auta, startování, troubení, přidávání plynu atp. Taky umí pěkně čekat uvázaná u značky vzdálené cca 13 m od vchodu a nakonec i u stojanů na kola těsně před vchodem.

V parku Dejzince vůbec nevadí kolaři, in-line bruslaři ani křičící děti. Zvědavé cizí pejsky taky neřeší, bez problémů lze přivolat. Specielně pro Dejzinku, která na táboře předvedla, že o aportu aaaabsolutně nic neví, nikdy aportovací hračku neviděla a ani si s ní nehrála a aportovací pešek i míček ji nechává téměř chladnou , jsem ušila plnící dummy a začala s ním cvičit. Jo jo, s dummy letíme k paničce jak o život! Je v něm spousta pamlsků! Dejzi už zvládá i aport pešku v parku - po týdnu! Takže zájem o dummy byl téměř okamžitý, dokonce občas, světe - zboř se, aportujeme i činku! A začneme výcvik vedle místního fotbalového hřiště v dobách tréninku. Je tam pěkný ruch, plno řvoucích trénujících fotbalistů a jejich trenérů.

To třeštiprdlo Elitka strčí s aportem Dejzinku hravě do kapsy, vyběhne okamžitě kdekoliv a za všech okolností pro vše, co jí hodím. I aportovací činku. A dokonce se vrací ke mně, nemusím ji honit a je už naučená předmět pustit. Je to šikulka! Zatím ji trénuji o trošinku méně než Dejzi, po zkouškách Dejzinky ji zkusím na ZOPku připravit kompletně.


 

28.7.- 3.8.2014 - LVT Zahradiště se psí školou Cituška z Brna. Účastnila se výcvikově Dejzinka - příprava na ZOP a socializačně čivava Orinka. Nic lepšího, než korekci výcviku naší mladé hovawartky Dejzinky jsme si nemohli přát  Pod vedením velmi zkušené výcvikářky Soni jsme opravili přivolání, vylepšili základ poslušnosti: chůzi u nohy, sedni-lehni-vstaň a nacvičili vychytávky na obraty. Pod vedením další zkušené výcvikářky, Reginy Samlíkové, jsme opravili chyby u stop a nášlapů. S figuranten Josefem, který umí dělat před nejistými hovawarty efektivní opičky jsme zkoušeli zákus do peška, který se dařil. Další úspěch v obranách by samozřejmě záležel na možnosti pokračovat v takovémto výcviku. Bohužel, figuranta Pepu nemáme ani doma ani v blízkosti, takže obraně se věnovat nebudeme. Na táboře byl příjemný kolektiv psovodů z psí školy a také jsme shlédli plnění zkoušek podle IPO (zk. BH) a KJ Brno (ZOP a ZPU 1 a 2) i jedné šikovné hovawartky Doris pana Krče. Jsou naším vzorem a taky chceme mít minimálně zkoušku ZOP a BH  . Myslím,že by se dala zvládnout i příprava na zkoušku podle NZŘ - ZZO. Pokud by stopování Dejzinka přišla na chuť, nebyla by marná ani zkouška FPr. I naše dysplázková Elitka by mohla BH, ZOP i ZZO zvládnout a dokonce s větším temperamentem než Dejzi. Myslím si, že každý velký pes by měl mít úspěšně absolvovanou nějakou zkoušku, kde je  i část poslušnosti.


 

Začátkem července jsem  se přihlásila na LVT Brněnské Psí školy Cituška a čekáme, zda bude volné místo. Nakonec nás výcvikářka a majitelka psí školy, paní Soňa Šabacká, na tábor vzala. Na tábor jsem si ušila pamlskovník a džínové pešky na aport a jeden velký na přetahování pro hovawartky.

Také jsme vzali Dejzi na socializaci na Dostihový den v blízké obci, kde si užila ruch z kolotočů, dostihů i zvířat z výstavy drobného zvířectva. Prodírala se s námi, bez jakéhokoliv problému, zástupy lidí, kde byla "hlava na hlavě" a strávila i hodinu na tribuně.


 

V červnu  - s napětím čekáme na výsledky rentgenu kyčelních kloubů, jinak stále probíhá výcvik - socializace i poslušnost v městském parku, kam jezdíme minimálně 2x týdně. Na internetu jsem našla letní akce, kde bychom mohly s Dejzinkou zintenzívnit a zkorigovat výcvik. Podle toho, jak dopadne RTG DKK se přihlásíme.

 V květnu jsme zintenzívnili výcvik v neznámém prostředí - jezdíme do městského parku do Bruntálu. Dejzi je sice opatrná, ale vezme si od cizích lidí pamlsek, cizí psy neřeší. Přivolání, odložení, chůze na vodítku jí jde bez problémů.


 

8.5.2014 - Den hovawarta aneb Hovawartí školka ve Spytě - opět bezchybná a supr akce K.Macákové. Výcvik probíhal pod trenérským vedením p. Ságnera. Dejzinka zvládla poslušnost ve skupině i prvky spec. části zkoušky ZOP - chůze a zastavení po nepříjemném materiálu - pneumatiky, petky a igelit ji nechával naprosto lhostejnou. Také zvládla v pohodě kladinu i tunel. Ani střelbu neřešila. Vyzkoušeli jsme si i nácvik bonitace včetně předvedení v kruhu, měření. Dejzi předvedení i měření zvládla bez problémů, u nácviku bonitačního povahového testu byl problém s aportem, Dejzi začala dělat jako kdyby aport (balonek na provázku) viděla po prvé a vůůůůbec netušila co s tím. Tak máme co cvičit. Doma jsem hned zavedla jako hračky pešky (zauzlované staré džíny) a hned se ujaly jako nejoblíbenější hračky našich hovawartek. Jo, přetahovaná, to je zábava!


 

Březen 2014 - chceme navštěvovat cvičiště ZKO v Bruntále - Na Žlutém kopci, ale Dejzi není u obrany razantní (resp. ji neumí). ZKO se zaměřuje na vrcholový výcvik podle NZŘ a IPO, na zkoušky podle ZKJ Brno ne. Hlavní plemenné zastoupení tam činí němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci a boxeři. Chtěla jsem aspoň přijít občas na cvičiště pocvičit mezi psy a psovody, ale bylo mi sděleno, že skupinový výcvik u nich neprobíhá (vše se cvičí individuálně) a doporučeno navštěvovat městský park . Takže nám nezbývá než cvičit samostatně. Smiřuji se s tím, že obranám se již věnovat u Dejzinky nebudeme (nemáme pro to podmínky, pomůcky ani figuranta) a zaměříme se na poslušnost a stopy, které bychom mohly v přípravě zvládnout samostatně.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2013 - domácí výcvik Dejzinky - přivolání, poslušnost na vodítku, chůze na vodítku, předvádění na výstavách, ukázání zubů, hraní s balonkem, stopování - nášlapný čtverec, krátká stopa (do 10 kroků)

-------------------------------------------------------------------

Červen 2012 - výcvikovou kariéru s Elite Katveri končíme vzhledem k její vrozené vadě obou kyčelních kloubů - stupeň DKK 2/2 (neboli C/C) :o(((( . A to jsme si plánovali  jet v červenci na výcvikový tábor, kde nás mělo čekat absolvování první zkoušky

.............................................................................................................

1.5.2012 - Hovawartí školka Spyta

Nacvičili jsme si výstavní činnosti a vyzkoušeli Povahový test na bonitaci. Elitka by ho zvládla, včetně měření, ukázky zubů, předvedení a měření i kontroly tetování.

 

Listopad 2011

Doma začínáme nejen upevňovat naučené v Baldovci, ale také začínáme s nácvikem odložení.

 

27.- 30. říjen 2011 Výcvikový víkend v kempu Baldovec

 Baldovci jsme se v oddílu štěňat naučily pár velmi dobrým vychytávkám ve výcviku poslušnosti - zvládáme kromě přivolání Ke mně, kterému Elitku učila už paní chovatelka,také chůzi u nohy i s obraty a zastavením. Také sedni, lehni, vstaň. A učíme se stát ve výstavním postoji ( ukázat zoubky jsme se učily už před výstavou). Naše heslo je "Za pamlsek všechno!!!"

Figurant ohodnotil Elitčino nadání pro obranu jako velmi dobré - zákusy do peška byly téměř ukázkové a figurant pomalu nechtěl věřit,že je to Elitčino první setkání s obranou. Fota z nácviku obrany jsou ve fotoalbu.

 

Září 2011 - 5 měsíční Elitce začíná výcvik poslušnosti a stopování podle ZM, jsme přihlášeni na akci sdružení „HOVAWART-PRO-SPORT o.s.“ - Výcvikový víkend v Baldovci v říjnu.